Programme

Tuesday, 1st October

Hour Activity Description
17:00 - 18:30 Registration opens
18:30 - 20:00 Guided walk tour

Wednesday, 2nd October

Hour Activity Description
08:00 - 08:45 Registration
08:45 - 09:00 Opening speech
Session 1: Carmen Alvarez-Lorenzo
09:00 – 09:45
Plenary Speaker I1. "Cyclodextrins: Enabling pharmaceutical excipients"
T. Loftsson (U. Iceland)
09:45 – 10:00 Oral 1 - I. Mallard
10:00 – 10:15 Oral 2 - S. Fourmentin
10:15 – 10:30 Oral 3 - F. Trotta
10:30 – 11:15 Coffee break / Poster Session 1
Session 2: Milo Malanga
11:15 – 12:00
Plenary Speaker I2. “Supramolecular chemistry of cyclodextrins and surfactants”
G. G. Gaitano (U. Navarra)
12:00 – 12:15 Oral 4 - V. Bonnet
12:15 – 12:30 Oral 5 - J. Pérez-Juste
12:30– 12:45 Oral 6 - J.M. Benito
12:45 – 13:15 Flash presentations (FP1 to FP5)
13:30 – 15:00 Lunch
Session 3: Florence Djedaini-Pilard
15:00 – 15:30 Poster Session 2
15:30 – 16:15

Plenary Speaker I3. “Supramolecular host-guest puzzles in anticancer metallodrugs”

Radek Marek (Masaryk U.)

16:15 – 16:30 Oral 7 - A. Mazzaglia
16:30 – 16:45 Oral 8 - A. Sowa
16:45 – 17:00 Oral 9 - E. Bilensoy
17:00 – 17:30 Coffee break / Poster Session 3
Session 4: Alessandro Triolo
17:30 – 18:15
Plenary Speaker I4. “Role of cyclodextrins on starchy foods”
C.M. Rosell (IATA, CSIC)
18:15 – 18:30 Oral 10 - R. García-Fandiño
18:30 – 19:00 Flash presentations (FP6 to FP10)

Thursday, 3rd October

Hour Activity Description
08:30 - 08:45 Welcoming
Session 5: Antonio Vargas-Berenguel
8:45 – 9:30
Plenary Speaker I5.
“Update on NMR spectroscopy in cyclodextrin chemistry”
A. Mele (Politecnico Milano)
9:30 – 9:45 Oral 11 - G. Gouhier
9:45 – 10:00 Oral 12 - J. Morales
10:00 – 10:15 Oral 13 - H. Yoshida
10:15 – 10:45 Flash presentations (FP11 to FP15)
10:45 – 11:15 Coffee break / Poster Session 4
Session 6: Maria Luisa Marina Alegre
11:15 – 12:00
Plenary Speaker I6. “Analytical application of cyclodextrins”
B. Chankvetadze (Tbilisi State U.)
12:00 – 12:15 Oral 14 - J. Jindrich
12:15 – 12:30 Oral 15 - A. Matencio
12:30– 12:45 Oral 16 - O. Swiech
12:45 – 13:15 Flash presentations (FP16 to FP20)
13:30 – 15:00 Lunch
European CD Society Meeting Board
Session 7: Erem Bilensoy
15:00 – 15:45
Plenary Speaker I7. "Soil bioremediation by cyclodextrins"
E. Morillo (IRNAS, CSIC)
15:45 – 16:00 Oral 17 - F.J. López-Jaramillo
16:00 – 16:15 Oral 18 - R. Zagami
16:15 – 16:45 Coffee break / Poster Session 5
Session 8: Carmen Ortiz Mellet
16:45 – 17:00 Oral 19 - H. Yamada
17:00 – 17:15 Oral 20 - C. Przybylski
17:15 – 17:30 Oral 21 - F. Suliman
17:45 BUS FOR WINE CELLAR TOUR AND DINNER
22:00 – 22:30 Bus return to Santiago

Friday, 4th October

Hour Activity Description
08:30 - 08:45 Welcoming
Session 9: Kim L. Larsen
08:45 – 09:30
Plenary Speaker I8. “Self-assembled cyclodextrin nanoparticles for drug and gene delivery”

J.M. Garcia (IIQ, CSIC)

09:30 – 09:45 Oral 22 - S. Ghodke
09:45 – 10:00 Oral 23 - R. Cavalli
10:00 – 10:40 Flash presentations (FP21 to FP26)
10:40 – 11:15 Coffee break / Poster Session 6 (posters should be removed at the end)
Session 10: Helena Cabral Marques
11:20 – 12:05
Plenary Speaker I9. “Injectable hydrogels and sponges based on poly-cyclodextrins/chitosan polyelectrolyte complexes for drug release and tissue engineering applications
B. Martel (U. Lille)
12:00 – 12:15 Oral 24 - L. Dossi
12:15 – 12:30 Oral 25 - N. Blanchemain
12:30 – 12:45 Oral 26 - M. Rezanka
12:45 – 13:15 Poster & FP Awards/Closing speech